Przede wszystkim, dobrym sposobem na zdobywanie wiedzy przez dziecko jest nauka poprzez zabawę. Umożliwiają to parki nauki, w których można brać udział w warsztatach lub znajdują się w nich interaktywne wystawy lub gry.

1. Centrum Nauki Kopernik – Warszawa

Obiekt ten został otwarty w 2010 roku. Jego misją jest inspirowanie do doświadczania otaczającego nas świata – jego rozumienia i działania w sposób odpowiedzialny. Jest największą placówką tego typu w Polsce, a wystawy dotyczą różnych dziedzin nauki.
Znajduje się w nim również planetarium oraz teatr, w którym występują roboty.

2. Parki Nauki – Experyment – Gdynia

Centrum to powstało w 2007 roku jako część Gdyńskiego Centrum Innowacji, a od 2012 roku jest samodzielną instytucją. Można zobaczyć w nim wiele interaktywnych instalacji oraz pokazów.

3. Centrum Hewelianum – Gdańsk

Funkcjonuje od 2008 roku i znajduje się na Górze Gradowej w centrum miasta, na której w przeszłości stacjonowały różne oddziały wojskowe i toczono bitwy. Dzięki temu turyści mają styczność również z zabytkową architekturą oraz relaksującą zielenią.

3. Centrum Hewelianum – Gdańsk
Źródło: https://wakacjezdzieciakiem.pl/polska/83-woj-pomorskie/592-gdansk-centrum-hewelianum.html

4. Parki Nauki – Kepler – Zielona Góra

Na to centrum składają się dwa obiekty – Centrum Przyrodnicze oraz Planetarium Wenus, które jest największym planetarium na terenie zachodniej Polski oraz jednym z nielicznych planetariów tego typu na świecie.

4. Parki Nauki - Kepler – Zielona Góra
Żródło: https://visitzielonagora.pl/top10/centrum-przyrodnicze/

5. Centrum Leonardo da Vinci – Chęciny

Ośrodek ten charakteryzuje się ekspozycją znajdującą się w zewnętrznym ogrodzie, a otoczenie oraz infrastruktura dają nowe możliwości. Przede wszystkim, tematyka dotyczy zdrowia organizmu ludzkiego i jego funkcjonowania oraz jego otoczeniu.

4. Parki Nauki - Kepler – Zielona Góra
Źródło: https://cndavinci.pl/

6. Parki Nauki – Hydropolis – Wrocław

To centrum naukowe skupia się na wiedzy dotyczącej wody. Ekspozycja jej poświęcona znajduje się w XIX-wiecznym zbiorniku wody czystej, będącym pod ziemią. Całość centrum podzielona jest na strefy tematyczne.

6. Parki Nauki - Hydropolis – Wrocław
Źródło: https://mapazabytkow.pl/

7. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy – Toruń

Młyn Wiedzy wśród centrów nauki wyróżnia się ekspozycją dotyczącą procesu dorastania człowieka – jest to jedyna ekspozycja o takiej tematyce w Polsce. Oczywiście, znajduje się tam również największe w Polsce wahadło udowadniające obracanie się Ziemi wokół własnej osi.

7. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy – Toruń
Źródło: https://www.torun.pl/pl/centrum-nowoczesnosci-mlyn-wiedzy-w-toruniu

8. Park Nauki i Techniki ExploraPark – Wałbrzych

Park posiada ciekawe oferty dla grup zorganizowanych – można wybrać różne ścieżki tematyczne, według których będą przebiegać wizyta, a także korzystać z lekcji oraz warsztatów.

Park Nauki i Techniki ExploraPark – Wałbrzych
Źródło: https://www.explorapark.pl/

9. Parki Nauki – PGE Giganty Mocy – Bełchatów

Jest to interaktywne muzeum i celem ekspozycji jest szerzenie wiedzy o działaniu Kopalni Węgla Brunatnego oraz Elektrowni w Bełchatowie. W rezultacie, jest to pierwszy w Polsce obiekt dotyczący energii i węgla.

Parki Nauki - PGE Giganty Mocy – Bełchatów
Źródło: https://www.belchatow.pl/

10. Centrum Nauki Experymentarium – Łódź

Przede wszystkim, centrum mieści się w Manufakturze. W jego ofercie znajdują się różnorodne gry i wystawy interaktywne oraz warsztaty. Podsumowując, Centrum Nauki Experymentarium, skupia się głównie na zagadnieniach z dziedziny chemii i fizyki.

Centrum Nauki Experymentarium – Łódź
Źródło: https://uml.lodz.pl/

Podsumowując, przedstawione parki nauki skupiają się na różnych dziedzinach edukacji oraz oferują odpowiednie atrakcje. Dlatego, ważne jest wybranie ośrodka, który zainteresuje Twoje dziecko. Oczywiście, wszystkie te miejsca możecie znaleźć w aplikacji kidnavi. Zapraszamy do korzystania.