Ogrody zoologiczne to wyjątkowe miejsca, które pomagają dzieciom bezpiecznie poznawać świat i uczyć się nowych rzeczy, jednocześnie łącząc to z zabawą i niezapomnianymi wspomnieniami. Dlatego, dzięki poniższej liście łatwiej zdecydujesz, które ZOO warto odwiedzić!

1. Wrocław Zoo & Afrykarium

Bezsprzecznie, to najstarszy ogród zoologiczny w Polsce. Dlatego ma również najwięcej zwierząt. W związku z tym, można tu spotkać okapi, liski pustynne fenki, lemury czy nosorożce indyjskie. We Wrocławiu znajduje się też Afrykarium i Oceanarium, których baseny mają łączną pojemność 15 milionów litrów.

Ogrody Zoologiczne - Wrocław
Autor: Koroniec. Udostępnione na licencji creative commons

2. Ogród Zoologiczny Opole Wyspa Bolko

Ponad 30 hektarów ogrodu zamieszkuje ponad 1000 zwierząt. Wśród nich żyją goryle nizinne, lamy andyjskie oraz uszanki kalifornijskie. Ogród znajduje się w Europejskim Stowarzyszeniu Ogrodów Zoologicznych.

ZOO - Opole
Autor: Marcin Szala. Udostępnione na licencji creative commons

3. Gdański Ogród Zoologiczny

ZOO zlokalizowane w Oliwie jest największą placówką w Polsce – ma ponad 123 hektarów powierzchni. Można tu zobaczyć ponad 200 gatunków zwierząt, w tym pingwiny tońce, orangutany oraz antylopy bongo leśne.

Ogród Zoologiczny w Gdańsku
Autor: Mirek12. Udostępnione na licencji creative commons.

4. Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie

W warszawskim ogrodzie można znaleźć wiele ważnych ekspozycji, np. herpetarium. Liczący prawie 40 hektarów park sięga historią początków XX wieku. Turyści zobaczą tu okazy, takie jak krokodyl syjamski, pyton zielony i heloderma arizońska.

Ogrody Zoologiczne - Warszawa
Autor: Alina Zienowicz. Udostępnione na licencji creative commons.

5. Ogród Zoologiczny w Poznaniu

To drugie miejsce tego typu pod względem wielkości – zajmuje obszar ponad 120 hektarów. Zwiedzający zobaczą tu rysie europejskie, niedźwiedzie brunatne czy też drapieżnego torbacza kowari. Jest tutaj wiele rzadkich i zagrożonych gatunków.

ZOO - Poznań

6. Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie

Na terenie ZOO można znaleźć wiele młodych zwierząt przyjaznych dzieciom. Jest to kolejny bardzo duży ogród, w którym na uwagę czekają m.in. świnki rzeczne, czarne łabędzie oraz sitatungi.

ZOO - Chorzów
Autor: Abraham. Udostępnione na licencji creative commons.

7. Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie

Ogród położony jest na terenie Lasu Wolskiego w Krakowie. Jego historia zaczyna się na początku XX wieku. Żyje tu m.in. Żabiru afrykański. Wielkim sukcesem było natomiast odchowanie kondora wielkiego.

ZOO w Krakowie
Autor: Palukopa. Udostępnione na licencji creative commons.

8. Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku

To ZOO mieści w sobie ponad 300 gatunków zwierząt, w tym gibony ungko, słonie indyjskie oraz czarne małpki miko. Charakteryzuje je ogólnodostępność dla mieszkańców miasta.

Ogród Zoologiczny w Płocku

9. Ogród Zoobotaniczny w Toruniu

Niewielki ogród łączący w sobie ekspozycje zwierząt i botaniki. Jest jednym z nielicznych takich miejsc w Polsce, również dzięki licznym działaniom edukacyjnym i kulturowym. Kończąc, na terenie ośrodka znajduje się również zabytkowy dworek oraz willa.

Ogrody Zoologiczne - Toruń

10. Ogród Zoologiczny w Zamościu

W rezultacie, ZOO liczy ponad 2500 zwierząt z ponad 300 gatunków. Istotnie, na jego terenie można zobaczyć ekspozycję z budynkami i stawami, ale też część botaniczną poświęconą roślinności.

Ogrody Zoologiczne - Zamość
Autor: Pibwl. Udostępnione na licencji creative commons.

Podsumowując, każdy z wymienionych ogrodów jest wyjątkowy i wart zobaczenia. Przede wszystkim, warto wspomnieć, że wyżej wymienione (i nie tylko!) ogrody zoologiczne można znaleźć w aplikacji mobilnej kidnavi. Na końcu, mamy nadzieję, że któreś z ZOO przyciągnęło Twoją uwagę i postanowisz je wkrótce odwiedzić. Miłej zabawy!